مسیر خوشبختی (ایمان)، جلسه‌ی 1396/7/2

بسم الله الرّحمان الرّحیم

این متن، نکاتی از سخنرانی حجّت الاسلام و المسلمین اسماعیل داستانی بِنیسی در روز یک‌شنبه، 1396/7/2، مطابق با شب‌ چهارم محرّم 1439، با موضوع مسیر خوشبختی است.


چيزهايى كه انسان بايد به آن‏‌ها ايمان قلبى داشته باشد، عبارتند از:

 1. خداوند والا (وجودداشتن، توحيد و همه‌ی صفات او)؛مثلاً: انسان باید هم به رحمانیّت او ایمان داشته باشد و  هم به منتقم‌بودنش و این که عدّه‌ای را عذاب خواهد کرد.

  همچنین باید به عادل‌بودن و ظالم‌نبودن خدا ایمان داشته باشد.
  حضرت آیت‌الله العظمی سیّد محمّدرضا گلپایگانی ـ رضوان الله تعالی علیه. ـ در ساعات پایانی عمر یکی از دوستانش، به عیادت او رفت. او به ایشان عرض کرد: «خدا ظالم است؛ چون شما را آیت‌الله العظمی کرد و مرا نه.» و ایشان او را از این اعتقاد نادرستش نهی کردند.

 2. قضا و قدر و اين كه همه‌ی تقديرات و امور عالَم و آدم، در دست خدا است و اراده‌ی انسان در طول اراده‌ی او است؛ نه هم‌عرض با آن؛
 3. عالَم غيب (جهان نامحسوس که با چشم، گوش، بینی، دهان و اعضای دیگر، قابل درک نیست)؛
 4. فرشتگان؛ مانند جبرئیل، میکائیل و عزرائیل؛
 5. كتاب‏‌هاى آسمانى؛بر طبق نقل، خداوند والا 104 کتاب فرستاده است که از صد تای آن‌ها به «صُحُف» (صَحیفه‌ها) تعبیر می‌شود و چهار تای دیگر عبارتند از:
  الف. تورات که آن را به حضرت موسی ـ سلام الله تعالی علی نبیّنا و اله و علیه. ـ نازل کرد؛
  ب. انجیل که آن را به حضرت عیسی ـ سلام الله تعالی علی نبیّنا و اله و علیه. ـ نازل کرد؛
  پ. زَبور که آن را به حضرت داوود ـ سلام الله تعالی علی نبیّنا و اله و علیه. ـ نازل کرد؛
  ت. قرآن کریم که آن را به حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و اله و سلّم. ـ نازل کرد.
 6. همه‌ی پيامبران ـ سلام اللّه تعالى عليهم. ـ (نُبوّت آنان، وحى‏‌هاى خدا به آنان و معارف دين آنان)؛بر طبق چند حدیث شریف، 124/000 پیغمبر وجود داشته است و بر طبق حدیث دیگری، 324/000 پیغمبر.

  اگر انسان حتّی یکی از پیامبران را قبول نداشته باشد، کافر است؛ همان خداوندی که پیامبرِ مورد قبول او را به پیامبری رسانده، پیامبری را هم که او قبول ندارد، به پیامبری رسانده است.

 7. خاتم انبيا بودن حضرت محمّد (صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏ اله‏ و سلّم)؛
 8. معراج (سفر آسمانی) آن حضرت؛
 9. امامت دوازده امام (سلام اللّه تعالى عليهم)؛
 10. آخرت (برزخ، سؤال قبر توسّط نكير و منكر یا بشیر و مبشّر، عذاب قبر، قيامت، زنده‏‌شدن مردگان، حسابرسى و ميزان و ترازوى اعمال، شَفاعت، جزا و پاداش و كيفر اعمال، حوض كوثر، بهشت و جهنّم).بر طبق حدیث شریف، کارها و سخنان بیهوده (بی‌فایده)، سبب عذاب قبر می‌شوند.

  بر طبق احادیث شریفه، اهل بیت و انبیا ـ سلام الله تعالی علیهم. ـ، علما، شهدا و برخی از اهل ایمان، در روز قیامت شفاعت خواهند کرد و انسان‌های زیادی با شفاعت آنان بهشتی خواهند شد.

  در روز قیامت، تا حضرت امیرالمؤمنین ـ سلام الله تعالی علیه. ـ به کسی از آب حوض کوثر ندهد، او وارد بهشت نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه:

دکمه بازگشت به بالا