بهشت و نعمت‌هایش: طبقات بالا (بالاخانه‌های) بهشت

بسم الله الرّحمان الرّحیم

نکاتی از سخنرانی حجّت الاسلام و المسلمین اسماعیل داستانی بِنیسی با موضوع «بهشت و نعمت های آن» در هیأت چهارده معصوم _ سلام الله علیهم. _ در روز جمعه، 1395/9/26:

اهل بهشت، بالاخانه‏ هاى بهشت و ساكنان آنان را بر فراز خود مى‏ بينند ـ چنانكه ما ستاره‏ ها را در آسمان مى‏ بينيم. ـ به خاطر تفاوت درجاتى كه ميان آنان است.

     از زير بالاخانه‏ هاى بهشت، جوى‏ ها روان هستند (عنكبوت، 58 و زمر،20).


کسانى كه در دنيا ايمان مى‏ آورند و كارهاى شايسته مى‏ كنند، در بالاخانه‏ هاى بهشت ساكن مى‏ شوند (عنكبوت، 58).

     براى كسانى كه در دنيا از پروردگارشان پروا داشته باشند، بالاخانه‏ هايى است كه بالاى آن‏ ها بالاخانه‏ هاى ديگر قرار دارد (زمر، 20).

     ساكنان بالاخانه‏ ها پيامبران ـ سلام اللّه على نبيّنا و اله و عليهم. ـ و كسانى هستند كه در دنيا به خداوند والا و حضرت رسول اکرم _ صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏ اله‏ و سلّم. _ ايمان مى‏ آورند و آنان را تصديق مى‏ كنند.


در بهشت بالاخانه‏ هايى از گوهرهاى رنگارنگ وجود دارد كه بيرون آن‏ ها از درونشان، و درون آن‏ ها از بيرونشان ديده مى‏ شود و در آن‏ ها چنان نعمت، پاداش و كَرامتى است كه هيچ گوشى نشنيده و هيچ چشمى نديده است.

     آن‏ ها براى كسانى هستند كه در دنيا اين‏ گونه باشند:
الف. از امّت حضرت رسول اكرم _ صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏ اله‏ و سلّم. _ باشند؛
ب. سخنِ خوش بگويند؛ يعنى: هر صبح و شب، ده بار تسبيحات اربعه (سبحان اللّه، و الحمد للّه، و لا الاه الاّ اللّه، و اللّه اكبر) بگويند؛
پ. اطعام كنند؛ يعنى: خرجى خانواده‏شان را بدهند و آنان را سير كنند؛
ت. سلام را رواج دهند و به همه سلام كنند؛ يعنى: از سلام‏ كردن به هيچ مسلمانى دريغ نكنند و هنگامى كه به مسلمانان برمى‏ خورند، به آنان سلام كنند و جواب سلام آنان را بدهند؛
ث. شب‏ ها هنگامى كه مردم خوابيده‏ اند، آنان براى خدا نماز بخوانند؛ يعنى: نمازهاى مغرب، عشا و صبح را در مسجد با جماعت بخوانند، در زمانى كه يهودى‏ ها، مسيحى‏ ها و زردتشتى‏ ها خوابيده‏ اند؛
ج. هميشه روزه بگيرند؛ يعنى: ماه مبارک رمضان و سه روز از هر ماه قمری را روزه بگيرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه:

دکمه بازگشت به بالا