آثار ملکوتی جلسات قرآنی مساجد (کلیپ صوتی کوتاه)

بسم الله الرّحمان الرّحیم
چند لحظه از سخنرانی حاج‌آقا اسماعیل داستانی بِنیسی
(متن صوت بالا):

آثار ملکوتی جلسات قرآنی مساجد

حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم. ـ فرمودند: «مَا اجتَمَعَ قَومٌ فی بَیتٍ مِن بُیوتِ اللهِ یَتلونَ کِتابَ اللهِ و یَتَدارَسونَهُ بَینَهُم اِلّا نَزَلَت عَلَیهِمُ السَّکینَةُ و غَشِیَتهُمُ الرَّحمَةُ و حَفَّتهُمُ المَلائِکَةُ و ذَکَرَهُمُ اللهُ فی مَن عِندَهُ؛ هیچ گروهی در خانه‌ای از خانه‌های خدا جمع نشدند که کتاب خدا را بخوانند و درباره‌ی آن گفتگو کنند، مگر این که آرامش بر آن‌ها فرود آمد و رحمت، آن‌ها را فراگرفت و فرشته‌ها آن‌ها را در میان گرفتند و خدا در بین کسانی که در نزد او هستند، آن‌ها را یاد کرد.»

مگر خداوند والا ـ جلّ جلاله، و حسنتْ اسماؤه. ـ خانه دارد؟!
مقصود از خانه‌های خدا، مساجد هستند که چون خدا به آن‌ها خیلی علاقه دارد، خانه‌های او حساب می‌شوند.
اگر ما کسی را خیلی دوست داشته باشیم، آن را به خودمان اضافه می‌کنیم؛ مثلاً: اگر فرزند برادرمان را خیلی دوست داشته باشیم، به او می‌گوییم «فرزندم!».
خدا هم اگر چیزی را خیلی دوست داشته باشد، آن را به خودش اضافه می‌کند؛ مثلاً: فرموده «نَفَختُ فیهِ مِن روحی؛ من در او (یعنی: در حضرت آدم) از روحم دمیدم.» خدا که روح ندارد؛ بلکه آفریننده‌ی همه‌ی روح‌ها است؛ ولی چون روح انسانی را بیش‌تر از روح‌های دیگر، مانند روح‌های جنّی، حیوانی، گیاهی و جَمادی دوست دارد، آن را به خودش اضافه کرده.
خدا مادّه و بدن ندارد؛ بلکه آفریننده‌ی همه‌ی مادّه‌ها و بدن‌ها است؛ پس مکان و خانه ندارد؛ ولی چون مساجد را بیش‌تر از مکان‌ها و خانه‌های دیگر دوست دارد، به مساجد، «خانه‌های خدا» گفته می‌شود.

بر طبق این حدیث شریف، اگر عدّه‌ای در مسجد جمع بشوند و قرآن کریم تلاوت کنند و درباره‌ی قِرائت و تفسیرش، با هم حرف بزنند، آرامش بر آن‌ها نازل می‌شود ـ پس اگر کسی اضطراب دارد، در این جلسات شرکت کند. ـ و رحمت الاهی، سراسر وجود آن‌ها را فرامی‌گیرد و فرشته‌ها آن‌ها را احاطه می‌کنند و خداوند والا ـ جلّ جلاله، و حسنتْ اسماؤه. ـ آن‌ها را پیش کسانی که در محضرش هستند، یعنی: پیش موجودات بلندمرتبه‌ی ملکوتی یاد می‌کند و چه‌بسا به داشتن چنین بنده‌هایی می‌نازد.

پس خوشا به حال کسانی که در مسجد، قرآن می‌خوانند و درباره‌ی الفاظ و حقایق آن گفتگو می‌کنند!

#آرامش، #اضطراب، #خدا، #خداشناسی، #روح، #فرشته، #قرائت قرآن، #مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه:

دکمه بازگشت به بالا