بهشت و نعمت‌هایش: درختان بهشت و درخت طوبا

بسم الله الرّحمان الرّحیم

نکاتی از سخنرانی حجّت الاسلام و المسلمین اسماعیل داستانی بِنیسی با موضوع «بهشت و نعمت های آن» در هیأت چهارده معصوم _ سلام الله علیهم. _ در روز جمعه، 1395/10/10:

درختان بهشت

1. تنه ی درختان بهشت از طِلا است؛ مگر درختانى كه توضيح آن‏ ها در شماره ی پسين مى‏ آيد.

     2. اگر كسى يک بار «سبحان‏ اللّه» يا «الحمد للّه» يا «لا الاه الاّ اللّه» و يا «اللّه اكبر» بگويد، يک درخت در بهشت برايش كاشته مى‏ شود كه ريشه‏ اش از طلا و تنه‏ اش از مرواريد و آراسته به ياقوت و [ميوه‏ هايش] شيرين‏ تر از شهد و نرم‏ تر از خامه است و به جاى هر ميوه‏ اى كه از آن چيده شود، ميوه ی ديگرى درمى‏ آيد.

     3. چند گونه از درختان بهشت:

الف. درختان خرما كه تنه‏ هايشان طلاى سرخ، زيرشاخه‏ هايشان زبرجد سبز، سرشاخه‏ هايشان درّ سفيد، شاخه‏ هايشان حلّه هاى سبز و رطب‏ هايشان سفيدتر از نقره و شيرين‏ تر از عسل و نرم‏ تر از خامه و به اندازه ی خمره است و هسته ندارد. طول خوشه‏ هاى آن‏ ها دوازده گز است و آن‏ ها از بالا به پايين چيده شده‏ اند و هر خوشه‏ اى كه از آن برگرفته شود، به حال اوّلش برمى‏ گردد؛

ب. درختان موز كه ميوه‏ هايشان به اندازه ی دَلو است و خوشه‏ خوشه روى هم چيده شده است؛

پ. درختان كُنارى كه به جاى خار، ميوه دارند و هر ميوه ی آن‏ ها هفتاد و دو رنگ دارد كه هيچ رنگى شبيه ديگرى نيست.

     4. اصحاب‏ اليَمين (دست‏ راستى‏ ها: كسانى كه پرونده ی اعمالشان به دست راستشان داده مى‏ شود) در [سايه ی] درختان موز و كُنار قرار مى‏ گيرند.


درخت طوبا

1 طوبا درختى در بهشت است كه خداوند والا آن را با دست خودش (= عنايت ويژه‏ اش) كاشته و از روحش در آن دميده است.

     2. حضرت رسول اكرم _ صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏ اله‏ و سلّم. _ حضرت فاطمه ی زهرا _ سلام اللّه عليها. _ را زياد مى‏ بوسيد. عايشه به اين كار، خرده گرفت. حضرت فرمود: «اى عايشه! شبى كه به آسمان بُرده شدم، به بهشت وارد شدم. جبرئيل مرا نزديک درخت طوبا برد و از ميوه‏ هاى آن به من داد و من خوردم و خدا آن را به نطفه‏ اى در پشت من تبديل كرد. هنگامى كه به زمين فرود آمدم، با خديجه هم‏ بِستر شدم و او فاطمه را حامله شد؛ از اين رو هر وقت فاطمه را مى‏ بوسم، بوى درخت طوبا را از او استشمام مى‏ كنم.»

     3. ريشه ی درخت طوبا از رضوان است و آبش از [چشمه ی ] تسنيم.

     4. ريشه و تنه ی آن، در بهشت در خانه ی حضرت رسول اكرم _ صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏ اله‏ و سلّم. _ و حضرت اميرالمؤمنين _ سلام اللّه عليهما. _ است و اين دو خانه در يک جا هستند.

     5. اگر سوارى چابک، صد سال در سايه آن، راه بپيمايد، از آن خارج نمى‏ شود و اگر كلاغى از پايين آن پرواز كند، به بلندايش نمى‏ رسد تا آن كه از پيرى به زير افتد و اگر پرنده‏ اى از روى تنه‏ اش به پرواز درآيد، به شاخه ی آن نمى‏ رسد تا از پيرى بميرد و شاخه‏ هايش از پشت ديوار بهشت ديده مى‏ شوند.

     6. شاخه‏ هايش بر سر بهشتيان قرار دارد و هر چيزى كه دل‏ هاى آنان هوس كند، برايشان مى‏ آورد و زيور و لباس مى‏ روياند كه در برابر دهان آنان آويزان است و روى شاخه‏ هايش هر زيور و لباس و ميوه‏ اى كه آنان بخواهند، هست و هر چه از نعمت‏ هاى روى شاخه‏ ها برگرفته شود، به حال اوّلش برمى‏ گردد.

     7. در درخت طوبا فرشتگانى سكونت دارند و بر هر برگ آن، فرشته‏ اى است كه ذكر خدا مى‏ گويد.

     8. هر كسى وارد بهشت شود، پيش طوبا بُرده مى‏ شود و غلاف‏ هاى شكوفه‏ هاى آن برايش باز مى‏ شوند و او از هر كدام بخواهد، برمى‏ گيرد: سفيد، سرخ، زرد و سياه و آن‏ ها لطيف‏ تر و زيباتر از گل شقايق نُعمان هستند.

     9. در بهشت خانه‏ اى (/ خانه ی مؤمنى / خانه ی شيعه‏ اى) نيست، مگر اين كه در آن، شاخه‏ اى از طوبا و برگى از آن هست و در زير آن، يک امّت، سايه مى‏ گيرد؛ كسانى كه سخنان حضرت رسول اكرم _ صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله‏ و سلّم. _ را بشنوند [و از او اطاعت كنند] و زمانش را دريابند و در روزگار او به سر برند يا در غيبت حضرت امام زمان _ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف. _ در راه اهل بيت _ سلام اللّه عليهم. _ استوار بمانند و دلشان گمراه نشود و هنگامى كه دو مؤمن همديگر را در آغوش كشند، يک منادى ندا مى‏دهد: «طوبا براى شما است و چه خوش‏ بازگشتگاهى است!» و آن، پاداش بهشتيان است در برابر اين كه در دنيا حلال به دست آوردند و به اعتدال خرج كردند و اضافى آن را بخشيدند.

     10. پس براى اين نعمت بايد كوشيد.

2 دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه:

دکمه بازگشت به بالا