راه محبوب‌ترشدن در دل رسول اکرم (ص) (کلیپ صوتی کوتاه)

بسم الله الرّحمان الرّحیم
چند لحظه از سخنرانی حاج‌آقا اسماعیل داستانی بِنیسی
(متن صوت بالا):

راه محبوب‌ترشدن در دل رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم)

یک روز حضرت امیرالمؤمنین، امام علیّ بن ابی‌طالب ـ سلام الله تعالی علیهما. ـ صدای اصحابشان را شنیدند که داشتند در مسجد، قرآن تلاوت می‌کردند. حضرت فرمودند: «طوبیٰ لِهٰؤلاءِ!؛ کانوا اَحَبَّ النّاسِ اِلیٰ رَسولِ اللهِ (صلّی الله علیه و آله)؛ خوشا به حال این‌ها!؛ (این‌ها) دوست‌داشتنی‌ترینِ مردم در نزد رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله. ـ بودند.»

پس خوشا به حال کسانی که قرآن می‌خوانند و با این کارشان محبوب‌ترینِ انسان‌ها در دل مقدّس آن حضرت می‌شوند!

پس اگر بخواهیم در دل نازنین ایشان، بیش‌تر، راه پیدا کنیم و جا پیدا کنیم، بیش‌تر، قرآن بخوانیم.

چقدر این حدیث شریف، زیبا است! همین یک حدیث برای این که انسان یک عمر، قرآن بخواند، بس است. چه چیزی زیباتر و به‌تر از این است که پیغمبر آدم، او را دوست داشته باشد؛ آن هم پیغمبری که اعظم پیامبرها ـ سلام الله تعالی علی نبیّنا و آله و علیهم. ـ و نازدانه‌ترین آفریدۀ خداوند والا ـ جَلَّ جَلالُه، و حَسُنَت اَسماؤه. ـ است؟

اگر آن حضرت زنده بودند، آیا دوست نداشتیم کاری انجام بدهیم که مَحبّت ایشان به ما، بیش‌تر بشود؟ آیا برای آن حضرت، شیرین‌کاری نمی‌کردیم؟ پس تا می‌توانیم، قرآن بخوانیم.

اگر بخواهیم که بیش‌تر از این هم محبوب دل مهرْبان ایشان بشویم، ثواب قِرائتمان را هم به آن حضرت هدیّه بدهیم ـ چنانکه مرحوم پدرم، آن عالم عارف، ـ رضوان الله تعالی علیه. ـ در کتاب «پند پیران بر پوران» نوشته‌اند: «پسرم! قرآنت را به صاحب قرآن هدیّه کن.». ـ ؛ چون این، به‌ترین هدیّه‌ای است که می‌شود به آن حضرت تقدیم کرد و هدیّه هم که مَحبّت می‌آورد.

تلاش کنیم که در ماه مبارک رمضان، همۀ قرآن کریم را دست‌کم یک بار تلاوت کنیم؛ چون ارزش قِرائت هر آیه در این ماه، برابر با قرائت همۀ قرآن کریم در ماه‌های دیگر است.

اگر روان‌خوانی قرآن کریم را بلد باشیم، می‌توانیم هر جزء آن را در ۲۰ دقیقه بخوانیم؛ پس می‌توانیم در هر ساعت، ۳ جزء تلاوت کنیم و همۀ قرآن کریم را که ۳۰ جزء است، در ۱۰ ساعت بخوانیم.
پس قرائت یک آیه در این ماه، به اندازۀ این ۱۰ ساعت ماه‌های دیگر ارزش دارد؛ مثلاً: اگر در این ماه «بسم الله الرّحمان الرّحیم» را به نیّت آیۀ سورۀ مبارکۀ حمد بگوییم، پاداش ختم قرآن را به دست می‌آوریم؛ چه برسد به این که در این ماه، همۀ قرآن کریم را تلاوت کنیم و ثواب تلاوت ۶۲۳۶ ختم قرآن، به تعداد آیات آن، را به دست بیاوریم. در این صورت چقدر محبوب حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم. ـ می‌شویم؟

این ماه، ماه سیروسلوک و صعودِالی‌الله با قرائت این کتاب آسمانی است؛ پس آن را غنیمت بدانیم.

#قرآن کریم، #قرائت قرآن، #ماه رمضان، #محبت، #هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه:

دکمه بازگشت به بالا